Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The bulb can be lit for about 16 000 hours before it needs replacing. The socket on this bulb is a so-called RX7s socket.
Lowest price for Philips MasterColour CDM-TD High-Intensity Discharge Lamp 98V 150W RX7s is £36.32. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips MasterColour CDM-TD High-Intensity Discharge Lamp 98V 150W RX7s |
| Brand | Philips |
| Type | High-Intensity Discharge Lamps |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
Power Source | |
| Voltage | 98.0 V |
Measures | |
| Height | 137.43 mm |
| Diameter | 22.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-07-28 |
Product Properties | |
|---|---|
| Temperature (K) | 3000 |
| Colour Rendering Index (CRI) | 80 |
| Socket | RX7s |
| Life | 16000 h |
| Energy Class | G |
| Colour/Finish | Warm White |
| Power | 150.0 W |
| Lumens | 12750.0 |
| Shape | Capsule |
| Light Bulbs Included | 1 pack |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .