Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This integrated model from AEG is built into a kitchen cabinet and will have the same front panel as your kitchen doors. The machine has a width of 45 cm, which is the standard siz
Carters Direct
AEG FSE62407P Integrated Slimline Dishwasher
Or 3 interest-free payments of £179.99/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for AEG FSE62407P is £479.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Tired of washing dishes by hand? If so, this machine from AEG is a really good choice. With a high energy rating, the footprint on both the environment and your finances is reduced.
The difference between a built-under dishwasher and a fully integrated model is that in this case you mount a front panel on the front of the machine, so you can match it with the rest of the kitchen's interior. It has a medium high noise level of 49 decibels.
The price is below average for the category, which makes this dishwasher an affordable purchase. If you compare the price of this dishwasher on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £479, and it's one of the most popular models.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | AEG FSE62407P |
| Brand | AEG |
Type | |
| Placement | Fully Integrated |
Product Properties | |
| Noise Level Class | A |
| Energy Class | E |
| Noise Level | 49 dB |
| Cord Length | 150.0 cm |
| No. of Programs | 7 |
Features | |
| Place Settings | 9 pcs |
| Features | Dual Spray Arms, Info Light on Floor, Delayed Start, Aqua Protection, Quick Wash Program |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket |
| Aqua Protection | Aquastop |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 197.0 kW/h |
Power Supply | |
|---|---|
| Fuse (ampere) | 10A |
| Max Power (Input) | 1950 W |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 11.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Inlet Hose Length | 15.0 cm |
| Standard Width | 45 cm |
| Width | 45.0 cm |
| Outlet Hose Length | 15.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Height | 82.0 cm |
| Niche Width | 45.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .