Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A integrated dishwasher is built into your kitchen and has the same front as the rest of the interior. This is a energy efficient machine with a energy class of E.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for CDA CDI6121 is £299.00. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
Are you thinking of buying a new dishwasher? If so, this machine from CDA is a really good choice. The high energy rating is great for both the environment and your wallet.
The difference between a built-under dishwasher and a fully integrated model is that in this case you mount a front panel on the front of the machine, so you can match it with the rest of the kitchen's interior. It has a width of 60 cm, which is the standard size for a dishwasher. It's a great choice if you have plenty of space in your kitchen.
In the category of dishwashers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £299. The price is below average for the category, which makes this dishwasher an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | CDA CDI6121 |
| Brand | CDA |
Type | |
| Placement | Fully Integrated |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Energy Class | E |
| Noise Level | 49 dB |
| No. of Programs | 5 |
Features | |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket, Cutlery Tray |
| Place Settings | 13 pcs |
| Features | Auto Adjust of Dishdetergent, Electronic Rinse Aid Indicator, Height Adjustable Trays, Hygiene Program, Half Load, Pre and/or Extra Rinsing, Electronic Salt Indicator, Dual Spray Arms, Info Light on Floor, Height Adjustable Feets, Delayed Start, Quick Wash Program, Water Softener |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
Energy Facts | |
|---|---|
| Energy Consumption per 100 Cycles | 261.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 0.917 kW/h |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 9.0 L |
Measures | |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 60.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Height | 82.0 cm |
| Niche Width | 65.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .