Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A integrated dishwasher is built into your kitchen and has the same front as the rest of the interior. The machine holds 14 place settings, great if you have had dinner guests or a
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung DW60M6070IB is £449.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Do you need to buy a new dishwasher? If so, this machine from Samsung is a really good choice. With a high energy rating, the footprint on both the environment and your finances is reduced.
A dishwasher like this has a front panel which matches the rest of the kitchen and it is easily built into a cabinet. This means that it fits in very nicely with the rest of the kitchen's interior. This is one of the larger dishwashers on the market, it can hold up to 14 place settings. A great choice for the slightly larger family or for you who often have dinner guests.
The price is below average for the category, which makes this dishwasher an affordable purchase. Currently, the lowest price on this product is £449, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung DW60M6070IB |
| Brand | Samsung |
Type | |
| Placement | Fully Integrated |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Cleaning Performance | A |
| Noise Level Class | B |
| Energy Class | E |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programs | 7 |
Features | |
| Placement of Cutlery | Cutlery Tray |
| Place Settings | 14 pcs |
| Features | Hidden Control Panel, Height Adjustable Trays, Hygiene Program, Half Load, Child Safety, Display, Height Adjustable Feets, Delayed Start, Intensive Zone, Aqua Protection, Quick Wash Program |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket, Heigth Adjustable Under tray/basket |
| Aqua Protection | Aquastop |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
Power Supply | |
|---|---|
| Max Power (Input) | 2100 W |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 266.0 kW/h |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Year | 2940.0 L |
| Water Consumption per Cycle | 11.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Weight | 45.0 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 60.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Height | 82.0 cm |
| Niche Width | 65.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-01-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .