Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With a freestanding dishwasher you have great flexibility where you can place it. The noise level of 49 decibels is pretty standard for a dishwasher.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Beko DVN04X20W is £229.00. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
Tired of washing dishes by hand? If so, this machine from Beko is a really good choice. The high energy rating is great for both the environment and your wallet.
This model isn't intended to be built into the kitchen, as it is a so-called freestanding model. It can be placed where you want, as long as there is water and electricity available. This machine can hold up to 13 place settings, perfect if you are living in a larger household or often have dinner guests.
In the category of dishwashers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £229. The price is below average for the category, which makes this dishwasher an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Beko DVN04X20W |
| Brand | Beko |
Type | |
| Placement | Freestanding |
Product Properties | |
| Noise Level Class | C |
| Energy Class | E |
| Noise Level | 49 dB |
| Cord Length | 150.0 cm |
| No. of Programs | 4 |
| Colour | White |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 2100 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-19 |
Features | |
|---|---|
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Place Settings | 13 pcs |
| Features | Half Load, Electronic Salt Indicator, Display, Delayed Start, Quick Wash Program |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 94.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 0.937 kW/h |
Measures | |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .