Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This integrated model from Miele is built into a kitchen cabinet and will have the same front panel as your kitchen doors. Dishes from the dinner party are quickly fixed, as the ma
Try flexible payments with
Peter Tyson
Miele G 7650 SCVi AutoDos Fully Integrated Dishwasher
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Miele G 7650 SCVi AutoDos is £1,279.00. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
Time to change the old dishwasher? If yes, Miele G 7650 SCVi AutoDos is a good alternative. With a high energy rating, the footprint on both the environment and your finances is reduced.
This is a fully integrated dishwasher that is completely built into your kitchen interior. This means that you can choose a front panel that matches the rest of your kitchen interior. Do you have a lot of dishes after the dinner party? No problem! This model can hold up to 14 place settings.
You can price compare this dishwasher here on PriceRunner, and currently the lowest price is £1279. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this dishwasher a high quality product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Miele G 7650 SCVi AutoDos |
| Brand | Miele |
Type | |
| Placement | Fully Integrated |
Product Properties | |
| Noise Level Class | B |
| Energy Class | A |
| Noise Level | 42 dB |
| Cord Length | 180.0 cm |
| No. of Programs | 10 |
Features | |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket, Cutlery Tray |
| Place Settings | 14 pcs |
| Eco-Programme Duration | 3.83 h |
| Features | Drying System Type, Features Quieter Machine, Hidden Control Panel, Height Adjustable Trays, Hygiene Program, Half Load, Electronic Salt Indicator, Display, Delayed Start, Intensive Zone, Quick Wash Program |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket |
| Quick Wash Program | QuickPowerWash |
| Temperature Settings | 60 °C, 70 °C, 45 °C, 50 °C, 65 °C, 55 °C, 75 °C |
Sustainability Information | |
|---|---|
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 54.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 0.54 kW/h |
Power Supply | |
| Fuse (ampere) | 10A |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 8.4 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Inlet Hose Length | 150.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 60.0 cm |
| Outlet Hose Length | 150.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Height | 81.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-03-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .