Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you are looking for an integrated dishwasher this model from Bosch is a great choice. If you, for example, don't want the machine running during the night, you can use the delay
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch Series 8 SMD8YCX03G is £899.00. This is currently the cheapest offer among 20 stores.
Time to change the old dishwasher? If so, this machine from Bosch is a really good choice. The high energy rating is great for both the environment and your wallet.
A dishwasher like this has a front panel which matches the rest of the kitchen and it is easily built into a cabinet. This means that it fits in very nicely with the rest of the kitchen's interior. This machine can hold up to 14 place settings, perfect if you are living in a larger household or often have dinner guests.
This is one of the most popular dishwashers on PriceRunner and currently it has a lowest price of £899. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this dishwasher a high quality product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch Series 8 SMD8YCX03G |
| Brand | Bosch |
Type | |
| Placement | Fully Integrated |
Product Properties | |
| Cleaning Performance | A |
| Noise Level Class | B |
| Energy Class | A |
| Noise Level | 44 dB |
| Cord Length | 175.0 cm |
| No. of Programs | 8 |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 54.0 kW/h |
Power Supply | |
| Fuse (ampere) | 10A |
| Max Power (Input) | 2400 W |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 9.5 L |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-05 |
Features | |
|---|---|
| Drying System Type | Heat Exchanger, Zeolith, AutoOpen Drying |
| Placement of Cutlery | Cutlery Tray |
| Place Settings | 14 pcs |
| Features | Auto Adjust of Dishdetergent, Drying System Type, Features Quieter Machine, Electronic Rinse Aid Indicator, Hidden Control Panel, Height Adjustable Trays, Wifi, Child Safety, Electronic Salt Indicator, Display, Smartphone App Control, Internal Lighting, Height Adjustable Feets, Delayed Start, Intensive Zone, Aqua Protection, Quick Wash Program, Water Softener |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket |
| Aqua Protection | Aquastop |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
| Temperature Settings | 60 °C, 70 °C, 45 °C, 50 °C, 65 °C, 55 °C |
Measures | |
| Inlet Hose Length | 165.0 cm |
| Weight | 44.6 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Outlet Hose Length | 190.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Height | 81.5 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .