Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding dishwasher from Beko can be placed wherever you want as long it has access to water. The machine settings are easy to see thanks to the digital display.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Beko DIN16430 is £329.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Tired of washing dishes by hand? If so, this machine from Beko is a really good choice. With a high energy rating, the footprint on both the environment and your finances is reduced.
This is a so-called freestanding dishwasher, which gives you great flexibility in where you can place it. All that is required is access to water and electricity. The machine settings are easy to understand thanks to the digital display.
The price is below average for the category, which makes this dishwasher an affordable purchase. Currently, the lowest price on this product is £329, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Beko DIN16430 |
| Brand | Beko |
Type | |
| Placement | Freestanding |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Noise Level | 48 dB |
| No. of Programs | 6 |
| Colour | White |
Features | |
| Drying System Type | AutoOpen Drying |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Place Settings | 14 pcs |
| Features | Drying System Type, Electronic Rinse Aid Indicator, Half Load, Electronic Salt Indicator, Display, Easy Door Opening/Closing, Delayed Start, Intensive Zone, Quick Wash Program |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket, Heigth Adjustable Under tray/basket |
| Quick Wash Program | Quick Wash |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 2100 W |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Energy Facts | |
|---|---|
| Energy Consumption per 100 Cycles | 237.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 0.83 kW/h |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Year | 3220.0 L |
| Water Consumption per Cycle | 11.5 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Weight | 36.0 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 60.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Height | 82.0 cm |
| Niche Width | 65.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .