Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a front-loaded washing machine from Candy. The capacity of 10 kg makes it suitable for larger households and one of its features is that it's Wi-Fi compatible, so you can s
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Candy ROW61064DWMCE-80 is £449.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Candy is a great choice. This is a front-loaded model, which is the most common type of washing machine.
The model has a maximum noise level of 80 dB. Thanks to its' freestanding design, installation of this machine is very simple.
This model has an energy class of D, so it's not the most energy-efficient model on the market. This washing machine is suitable for larger households, as it can hold up to 10 kg of laundry.
This is one of the most popular washing machines on PriceRunner and currently it has a lowest price of £449. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Candy ROW61064DWMCE-80 |
| Brand | Candy |
| Product Type | Washer Dryer |
Features | |
| Maximum Spin Speed | 1600 rpm |
| Features | Carbon Brushes Free Motor, Wi-Fi, Steam Function |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 89.0 cm |
| Depth | 58.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-12-21 |
Product Properties | |
|---|---|
| Energy Class | D |
| Noise Level (Spin) | 80 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | B |
| Drying Capacity | 6.0 kg |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 51.0 dB |
| Wash Capacity | 10.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .