Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

If you are looking for a new front-loaded model, this model could be the one for you. 60 cm width is great for smaller areas and it's a freestanding model that is easy to install.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hoover HWB 49AMC is £260.00. This is currently the cheapest offer among 17 stores.
In a jungle of different models, it's not always easy to know which washing machine that best suits your needs. This machine's classic front-loaded design makes it very simple to handle. You can also use the top of the machine for storage.
With a width of 60 cm this model is suitable in a smaller bathroom. Thanks to the delayed start function you can scheduled when you want the machine to start. You can for example set the timer so it's finished when you come home from work.
HWB 49AMC can hold a lot of laundries thanks to its capacity of nine kg, a great choice for the larger household. By using the washing machine's steam function your clothes will be cleaned properly, a great method if you have allergies.
In the category of washing machines, this is currently one of the most popular washing machines on PriceRunner and right now the lowest price is £260. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hoover HWB 49AMC |
| Brand | Hoover |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Noise Level (Spin) | 77 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Placement | Freestanding |
| Drum Volume | 58.0 L |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 51.0 dB |
| Wash Capacity | 9.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 131.0 kW/h |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | 59 min |
| Features | Delayed Start, Wi-Fi, Steam Function |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 53.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-02-02 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .