Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This washing machine from Miele has a great energy efficiency rating (A++). It has a standard width of 60 cm and it is easy to install, as it is a freestanding model.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Miele WER865WPS White is £1,575.00. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Miele is a great choice. This machine's classic front-loaded design makes it very simple to handle. You can also use the top of the machine for storage.
This washing machine is suitable for larger households, as it can hold up to nine kg of laundry. This model is very energy-efficient and comes with an energy class rating of A, so it's great both for the environment and for your wallet.
This machine has a width of 60 centimetres, which is the larger standard size of washing machines. It suits families or those who need to wash larger amounts. Thanks to the delayed start function you can scheduled when you want the machine to start. You can for example set the timer so it's finished when you come home from work.
If you compare the price of this washing machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £1575. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Miele WER865WPS White |
| Brand | Miele |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | A |
| Noise Level (Spin) | 68 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | A |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 48.0 dB |
| Wash Capacity | 9.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Features | |
|---|---|
| App Control | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1600 rpm |
| Quick Wash | 30 min |
| Features | Automatic Dosing, Delayed Start |
Measures | |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 63.6 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Weight | 95.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .