Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model has a D energy class. The washing machine has a width of 60 cm and you can set a time when you want the machine to start.
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Miele WTD 165 WPM is £1,247.00. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Miele is a great choice. A front-loading model is the most common model of washing machine and they often have a higher capacity than top loading models.
Miele WTD 165 WPM is one of the larger washing machines on the market with its capacity of eight kg, great for the larger household. This model has an energy class of D, so it's not the most energy-efficient model on the market.
One many great features with this washing machine is that you can use the delayed start function to schedule when you want the machine to start. If you have plenty of space or are living in a larger household, this full sized washing machine with a width of 60 cm is great choice.
Currently, the lowest price on this product is £1247, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Miele WTD 165 WPM |
| Brand | Miele |
| Product Type | Washer Dryer |
Product Properties | |
| Energy Class | D |
| Noise Level (Spin) | 72 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | A |
| Drying Capacity | 5.0 kg |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 46.0 dB |
| Wash Capacity | 8.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
Features | |
|---|---|
| App Control | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1500 rpm |
| Quick Wash | 46 min |
| Features | Carbon Brushes Free Motor, Delayed Start |
Measures | |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 63.2 cm |
| Depth with Door Open | 105.5 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-18 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .