Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This washing machine from Miele has a great energy efficiency rating (A++). It has a capacity of eight kg of laundry and the machine's noise level is 72 decibels.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Miele WTD165WPM, so the data shown are historical prices.
If you live in an apartment you might have access to a laundry room, but you can't deny how much nicer it is to have your own washing machine. This machine's classic front-loaded design makes it very simple to handle. You can also use the top of the machine for storage.
This washing machine is energy-efficient and has an energy class of A, which is good both for your economy and our environment. Miele WTD165WPM is one of the larger washing machines on the market with its capacity of eight kg, great for the larger household.
This is a freestanding washing machine that is easily installed in your bathroom. The machine has a normal noise level during spinning (72 dB).
If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Miele WTD165WPM |
| Brand | Miele |
| Product Type | Washer Dryer |
Product Properties | |
| Energy Class | A |
| Noise Level (Spin) | 72 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | A |
| Spin Performance | A |
| Drying Capacity | 5.0 kg |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 46.0 dB |
| Wash Capacity | 8.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Features | |
|---|---|
| App Control | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1500 rpm |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 47.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 5.47 kW/h |
| Energy Consumption per 100 washing/-drying cycles | 266.0 kW/h |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 47.0 L |
| Water Consumption per cycle washing/-drying | 105.0 L |
Measures | |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 63.7 cm |
| Depth with Door Open | 105.5 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-02-25 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .