Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Hoover HW411AMC/1 is a classic front-loaded washing machine from Hoover. It's a large machine that can hold up to 11 kg of laundry and it's noise level is up to 50 decibels.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hoover HW411AMC/1 is £299.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Hoover is a great choice. Thanks to its high capacity of 11 kg you can empty the laundry basket quickly.
Hoover HW411AMC/1 is one of the larger washing machines on the market with its capacity of 11 kg, great for the larger household. This washing machine is energy-efficient and has an energy class of A, which is good both for your economy and our environment.
Thanks to its' freestanding design, installation of this machine is very simple. This is a quiet washing machine with a low noise level of only 50 dB.
In the category of washing machines, this is currently one of the most popular washing machines on PriceRunner and right now the lowest price is £299. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hoover HW411AMC/1 |
| Brand | Hoover |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | A |
| Noise Level (Spin) | 50 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | A |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 80.0 dB |
| Wash Capacity | 11.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
Features | |
|---|---|
| App Control | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | 14 min |
| Features | Wi-Fi |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 157.0 kW/h |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 62.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .