Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model from Bosch has a great energy efficiency rating (A++). It has a slightly smaller size (60 cm) and it's a model that's should be built into the bathroom.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch WIW28502GB White is £749.00. This is currently the cheapest offer among 24 stores.
If you live in an apartment you might have access to a laundry room, but you can't deny how much nicer it is to have your own washing machine. A front-loading model is the most common model of washing machine and they often have a higher capacity than top loading models.
The machine has a width of 60 cm, which is the smaller standard size of washing machines. It's suitable if you are living in a smaller household or have a small bathroom. Thanks to the delayed start function you can scheduled when you want the machine to start. You can for example set the timer so it's finished when you come home from work.
This washing machine is suitable for larger households, as it can hold up to eight kg of laundry. With this machine's aqua stop you don't have to worry about flooding or major water damage.
This is one of the most popular washing machines on PriceRunner and currently it has a lowest price of £749. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch WIW28502GB White |
| Brand | Bosch |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | C |
| Noise Level (Spin) | 66 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | A |
| Spin Performance | B |
| Placement | Integrated |
| Drum Volume | 55.0 L |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 41.0 dB |
| Wash Capacity | 8.0 kg |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | 15 min |
| Features | Water Protection (AquaStop), Child Lock, Delayed Start |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 62.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 0.624 kW/h |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 45.0 L |
Measures | |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 81.8 cm |
| Depth | 54.4 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Weight | 76.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .