Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a front-loaded model from Zanussi. This model has a standard width of 60 cm and it's a model that's should be built into the bathroom.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Zanussi Z712W43BI White is £325.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
If you live in an apartment you might have access to a laundry room, but you can't deny how much nicer it is to have your own washing machine. This model is front-loaded so you can, for example, use the top as a bench surface or storage.
The machine has a normal noise level during spinning (70 dB). The washing machine is an integrated model that blends nicely into the rest of the interior in the bathroom or washroom.
Zanussi Z712W43BI is one of the larger washing machines on the market with its capacity of seven kg, great for the larger household. This model has an energy class of F, so it's not the most energy-efficient model on the market.
If you compare the price of this washing machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £325. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Zanussi Z712W43BI White |
| Brand | Zanussi |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | F |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | A |
| Spin Performance | B |
| Placement | Integrated |
| Drum Volume | 52.0 L |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 70.0 dB |
| Wash Capacity | 7.0 kg |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 88.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 0.93 kW/h |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1200 rpm |
| Humidity Remaining | 53.0 % |
| Quick Wash | 20 min |
| Features | Water Protection (AquaStop), Child Lock, Delayed Start |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 45.0 L |
Measures | |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 81.9 cm |
| Depth | 54.0 cm |
| Depth with Door Open | 94.5 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-06-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .