Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Samsung WW11BB944DGH is a classic front-loaded washing machine from Samsung. 60 cm width is great for smaller areas and it's equipped with automatic dosing, great for both your clo
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Crampton & Moore
Samsung WW11BB944DGH Series 8 White 11KG 1400RPM Washing Machine
Or 3 interest-free payments of £216.33/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung WW11BB944DGH is £649.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you live in an apartment you might have access to a laundry room, but you can't deny how much nicer it is to have your own washing machine. This is a great model if you are living in a larger household, as the machine has a capacity of 11 kg laundry.
Samsung WW11BB944DGH can hold a lot of laundries thanks to its capacity of 11 kg, a great choice for the larger household. By using the automatic dosing function you will not have to waste any washing powder. This makes your clothes stay nice longer, and it's great both for the environment and your finances.
The machine has a width of 60 cm, which is the smaller standard size of washing machines. It's suitable if you are living in a smaller household or have a small bathroom.
You can price compare this washing machine here on PriceRunner, and currently the lowest price is £649. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung WW11BB944DGH |
| Brand | Samsung |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | A |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Wash Capacity | 11.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-04 |
Features | |
|---|---|
| App Control | Yes |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | 15 min |
| Features | Bubble Soak, Automatic Dosing, Steam Function |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .