Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This washing machine from Hisense has a great energy efficiency rating (A++). This model is a great choice if you have a compact bathroom and you can use the delayed start function
From JC Campbell Electrics
Hisense WF3S1043BW3 10.5kg Washing Machine
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hisense WF3S1043BW3 White is £299.00. This is currently the cheapest offer among 28 stores.
If you live in an apartment you might have access to a laundry room, but you can't deny how much nicer it is to have your own washing machine. This machine can hold up to 10.5 kg of laundry, perfect if you are living in a larger household.
If you have a compact bathroom this model is a great choice, as it has a width of only 60 cm. The machine has a normal noise level during spinning (72 dB).
This washing machine is suitable for larger households, as it can hold up to 10.5 kg of laundry. This model is very energy-efficient and comes with an energy class rating of A, so it's great both for the environment and for your wallet.
If you compare the price of this washing machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £299, and it's one of the most popular models. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hisense WF3S1043BW3 White |
| Brand | Hisense |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | A |
| Noise Level (Spin) | 72 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | B |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Wash Capacity | 10.5 kg |
Features | |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | 15 min |
| Features | Delayed Start, Wi-Fi, Steam Function |
Energy Facts | |
|---|---|
| Energy Consumption per 100 Cycles | 41.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 0.412 kW/h |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 41.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Depth | 59.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Weight | 69.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-07-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .