Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A front-loaded model is a great choice if you want a large washing capacity. It has a capacity of nine kg of laundry and it is easy to install, as it is a freestanding model.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Bosch WAU28TS1GB is £636.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Bosch is a great choice. This machine's classic front-loaded design makes it very simple to handle. You can also use the top of the machine for storage.
The machine has a normal noise level during spinning (72 dB). This model has the larger standard width (60 cm) and is a great choice if you wash often and a lot.
This model has an energy class of C, which makes it an energy-efficient washing machine. This washing machine is suitable for larger households, as it can hold up to nine kg of laundry.
In the category of washing machines, this is currently one of the most popular washing machines on PriceRunner and right now the lowest price is £636. It has a high average rating of 4.7 out of 5, which makes it one of the best washing machines on Pricerunner.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch WAU28TS1GB |
| Brand | Bosch |
| Product Type | Washing Machine |
Features | |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 66.0 kW/h |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 44.0 L |
Measures | |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 84.8 cm |
| Depth | 59.0 cm |
| Depth with Door Open | 106.3 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-17 |
Product Properties | |
|---|---|
| Energy Class | C |
| Noise Level (Spin) | 72 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | A |
| Spin Performance | B |
| Placement | Freestanding |
| Drum Volume | 63.0 L |
| Colour | Grey |
| Noise Level (Wash) | 48.0 dB |
| Wash Capacity | 9.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .