Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You get many great features with a smart watch. Since the model is waterproof, you don't have to worry when you wash your hands.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Apple Watch Series 8, Stainless Steel, 45mm, GPS + Cellular, Milanese Loop, so the data shown are historical prices.
Time for a new smartwatch? Then you might want to consider what features are important to you. The huge selection of models provides you with anything from being able to make phone calls, change songs or read notifications right on your wrist, to measure your pulse or count steps during your workout.
Among this model's smart features you'll find a compass, which is nice to have when you're out hiking. The built-in GPS tracking is handy if you want to know exactly how far you've run.
The lowest price for this watch is at present £. Delivery options and cost can vary between retailers, so make sure you compare them to find what suits you best.
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple Watch Series 8, Stainless Steel, 45mm, GPS + Cellular, Milanese Loop |
| Brand | Apple |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Swimming, Fitness |
| Series | Apple Watch Series 8 |
Product Properties | |
| Operating System | watchOS |
Features | |
| Features | ECG (Electrocardiogram), Blood Oxygen Level (SpO2), eSIM, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 5 ATM (50m) |
Connections | |
| USB | No |
Internal | |
| Storage | 32GB |
Display | |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 396x484 |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Software | |
| Smartphone Compatibility | iPhone |
Processor | |
| Processor | Apple S8 |
| Processor Cores | 2 |
Power Source | |
| Battery Life | 18.0 h |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Stainless Steel |
| Material (Strap) | Steel |
| Colour (Watch) | Silver |
| Colour (Strap) | Grey, Gold, Black, Silver |
| Glass Type | Sapphire |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | Wi-Fi, 3G, 4G, Bluetooth |
| NFC | Yes |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Measures | |
| Thickness | 10.7 mm |
| Width | 38.0 mm |
| Height | 45.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-08 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .