Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You get many great features with a smart watch. The model is waterproof and works just as well in rainy weather.


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Garmin Instinct Crossover Solar Graphite is £309.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Nowadays smartwatches are almost as common as mobile phones (almost), and they have come very far in terms of development. They interact with your smartphone and, among other things, make it possible for you to read texts, make phone calls, use your GPS or change songs without taking out your phone.
Among this model's smart features you'll find a sleep tracker. Sleep with your watch on and get a simple overview of the quality of your sleep. Easily keep track of your pulse with the built-in heart rate monitor.
The lowest price for this watch is at present £310. Delivery options and cost can vary between retailers, so make sure you compare them to find what suits you best.
Product | |
|---|---|
| Product name | Garmin Instinct Crossover Solar Graphite |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Golf, Swimming, Triathlon, Multisport, Running, Fitness |
| Series | Garmin Instinct |
Product Properties | |
| Screen Size | 0.9 " |
Features | |
| Features | Sleep Tracking, Barometer, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 10 ATM (100m) |
Connections | |
| USB | No |
Internal | |
| Storage | 64MB |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Display | |
| Screen Type | MIP |
| Screen Resolution | 176x176 |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, iPhone |
Power Source | |
| Battery Life | 672.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-23 |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Fiber-Reinforced Polymer |
| Material (Strap) | Silicone |
| Colour (Watch) | Grey |
| Colour (Strap) | Grey |
| Glass Type | Gorilla Glass |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wireless Communication | ANT+, Bluetooth |
| NFC | No |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
Measures | |
| Thickness | 16.2 mm |
| Width | 45.0 mm |
| Height | 45.0 mm |
| Width (Strap) | 22.0 mm |
| Weight | 65.0 g |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .