Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This activity tracker has to be charged very rarely as the battery life is 504 hours. This model is equipped with an AMOLED screen.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Xiaomi Smart Band 9 is £34.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
An activity tracker isn't just a great tool to optimise your workout but is also useful in your everyday life. You can, among other things, keep track of your steps and be reminded when it's time to move about a bit.
This model from Xiaomi is equipped with a sleep tracker, which makes it easy to measure the quality of your sleep. Easily keep track of your pulse with the built-in heart rate monitor.
As of today, you can buy this model for £35, but make sure to compare a few different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Xiaomi Smart Band 9 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Activity Trackers |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Swimming, Multisport |
| Series | Xiaomi Mi Band |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.62 " |
Features | |
| Features | Pedometer, Gyroscope, Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 5 ATM (50m) |
Connections | |
| USB | No |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Display | |
| Screen Type | AMOLED |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, iPhone |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-09-02 |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Plastic |
| Colour (Watch) | Pink, Silver, Black, Blue, Grey |
| Colour (Strap) | Grey, Blue, Black, Pink, Silver |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | Wi-Fi, Bluetooth |
| NFC | No |
Power Source | |
| Battery Capacity | 233 mAh |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Life | 504.0 h |
Measures | |
| Thickness | 10.95 mm |
| Width | 21.63 mm |
| Height | 46.53 mm |
| Weight | 15.8 g |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .