Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Smartwatch


You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple Watch Ultra 2, Alpine Loop Black is £946.55. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple Watch Ultra 2, Alpine Loop Black |
| Brand | Apple |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Golf, Swimming, Triathlon, Multisport, Running |
| Series | Apple Watch Ultra 2 |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.92 " |
| Operating System | watchOS |
Features | |
| Features | ECG (Electrocardiogram), Gyroscope, Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, SIM-card, eSIM, Wireless Charging, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 10 ATM (100m) |
Connections | |
| USB | Yes |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Internal | |
| Storage | 64GB |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | OLED |
| Screen Resolution | 410x502 |
Design | |
| Material (Strap) | Textile |
| Colour (Watch) | Black |
| Colour (Strap) | Black |
| Glass Type | Sapphire |
Software | |
|---|---|
| Smartphone Compatibility | iPhone |
Processor | |
| Processor | Apple S9 |
| Processor Cores | 4 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | Wi-Fi, 4G, Bluetooth |
| NFC | No |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Type of Battery | Built-in Battery |
| Battery Life | 36.0 h |
Measures | |
| Thickness | 14.4 mm |
| Width | 44.0 mm |
| Height | 49.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-09-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .