Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding fridge freezer has the fridge placed on top of the freezer. The entire fridge freezer is 54 centimetres wide and this model has rehingable doors.


You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Hotpoint HBNF55181S1 is £389.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
In need of fridge and freezer, but short on space? Then this fridge freezer from Hotpoint might be the thing for you. It is freestanding and stacks the fridge on top of the freezer. The fridge has a volume of 153 litres, which would do fine for a smaller household. Width wise this fridge freezer measures 54 centimetres.
The freezer has an average volume of 93 litres. It will be plenty for those who freeze the daily essentials, such as bread, meat, vegetables and leftovers.
With older freezers, a buildup of frost is a common and boring problem. Who has the time or the energy to spend a whole day defrosting the freezer? With this model you won't have to, since it has automatic defrosting.
The fridge has a volume of 153 litres. A rule of thumb with fridges is that you need about 100 litres per person. So this would be good for a single-person household, or maybe for two people if you're good at sharing.
Above mentioned features are just some of the advantages with Hotpoint Hotpoint HBNF55181S1 Silver. This is one of the most popular models on PriceRunner right now and has a current lowest price of £389. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Hotpoint HBNF55181S1 Silver a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint HBNF55181S1 |
| Brand | Hotpoint |
Product Properties | |
| Features | NoFrost, Glass Shelves |
| Fridge Volume | 153.0 L |
| Placement | Freestanding |
| Freezer Volume | 93.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Colour | Silver |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-01-28 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 5 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Measures | |
| Width | 54.0 cm |
| Depth | 61.0 cm |
| Height | 183.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .