Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding Smeg fridge freezer has the fridge on top of the freezer. Fridge and freezer has a combined volume of 481 litres and this particular model has the door hung on th
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Smeg FAB38RBL5 is £1,999.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This freestanding Smeg FAB38RBL5 Black from Smeg could be perfect for those who need both a fridge and a freezer but are short on space. It has the most common composition with the fridge on top of the freezer. It will be more than enough for most families with its volume of 344 litres. This model has been given an E energy rating.
Before you spent your hard-earned money on a new fridge freezer, make sure that it will fit. To have to send such a big thin back or have to rebuild your kitchen because it won't fit should be avoided if possible. This particular model is 205 cm high, 71 cm wide and 71 cm deep.
Cleverly enough this fridge freezer has a dynamic cooling system. It helps keep an even temperature in the whole fridge so that your groceries stay fresh no matter what shelf you put them on.
The fridge has a volume of 344 litres, which is quite large. There is a rule of thumb with fridges that you need about 100 litres per person. Based on that, this fridge would work well for about three people.
All-in-all is Smeg FAB38RBL5 Black from Smeg a very nice fridge freezer with great features. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £1999. The price is above average for the category, which along with its features and choice of materials makes this model a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg FAB38RBL5 |
| Brand | Smeg |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 8.0 kg |
| Features | LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, NoFrost, Temperature Warning, Multi Air Flow, Light Fridge, Glass Shelves |
| Fridge Volume | 344.0 L |
| Energy Class | E |
| Placement | Freestanding |
| Freezer Volume | 137.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN, T, ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 282.0 |
| Colour | Black |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Design | |
|---|---|
| Door Opening | Right |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 4 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 14.0 h |
Measures | |
| Width | 70.6 cm |
| Depth | 71.1 cm |
| Height | 205.0 cm |
| Weight | 112.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .