Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding Smeg fridge freezer has the fridge underneath and the freezer on top. The total volume of the fridge freezer amounts to 294 litres and this particular model has t
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Smeg FAB30RBL5 is £1,299.00. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
This fridge freezer from Smeg has a freezer on top of the fridge. This works well if you don't prioritize fridge space, but rather need more freezer space with easier access. The fridge is somewhat large with a 222-litre volume, which would do well for two to three people. This might not be one of the most energy-efficient models on the market, with a D energy class.
Is there anything duller than defrosting the freezer? It could take up almost a full day and it's a bunch of work that you would rather not have done. With this model, you won't have to since it has automatic defrosting.
You'll have plenty of space for all the essentials in the freezer, such as bread, leftovers and other groceries. It has a volume of 72 litres, which is about average for freezers.
If you're sound sensitive, then we can tell you that this fridge freezer has a measured noise level of 37 decibels. For comparison, a normal speaking level is usually about 60 decibels and an average vacuum cleaner has an 80-decibel noise level. For further info, the sound is about ten times higher for every tenth decibel.
As you can see, Smeg Smeg FAB30RBL5 Black is a very good fridge freezer with many handy features. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £1299. It has a high average rating of 4.7 out of 5 and all its useful features make it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg FAB30RBL5 |
| Brand | Smeg |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 4.0 kg |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Temperature Warning, Multi Air Flow, Light Fridge, Glass Shelves, Dynamic Cooling System, Egg Rack |
| Fridge Volume | 222.0 L |
| Energy Class | D |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 37 dB |
| Freezer Volume | 72.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN, T, ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 156.0 |
| Colour | White, Multicolour, Black, Chrome |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 100 W |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-06 |
Design | |
|---|---|
| Freezer Door Shelves | 1 pcs |
| Rehingable Door | No |
| Door Opening | Right, Left |
| Composition | Freezer above Fridge, Fridge above Freezer |
| Freezer Shelves/Boxes | 2 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 30.0 h |
| Number of Compressors | 1 |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Niche Width | 60.0 cm |
| Depth | 72.8 cm |
| Height | 172.0 cm |
| Cord Length | 1.35 m |
| Weight | 78.6 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .