Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a freestanding fridge freezer that has an energy class of F. The fridge can hold 237 litres and it has a built-in bottle rack.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Montpellier MAB386C is £469.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you don't need a bulky, full-sized fridge and freezer, then this could suit you well. It is a freestanding fridge freezer from Montpellier that will save space but still does the job. It has the fridge mounted on top of the freezer, as is most common. This might not be one of the most energy-efficient models on the market, with an F energy class. The fridge is somewhat large with a 237-litre volume, which would do well for two to three people.
The freezer has an average volume of 98 litres. It will be plenty for those who freeze the daily essentials, such as bread, meat, vegetables and leftovers.
The measurements of this fridge freezer are 184 cm high, 60 cm wide and 58 cm deep. So before you open up your wallet and decide on a fridge freezer, you might want to measure your kitchen to make sure it fits.
The fridge has a volume of 237 litres, which is quite big. There is a rule of thumb with fridges that that is that you need about 100 litres of fridge space per person. So that would make this fridge suitable for a two-person household.
Above mentioned features are just some of the advantages with Montpellier Montpellier MAB386C Beige. In the category fridge freezers this is currently one of the most popular models on PriceRunner and today the lowest price is £470. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Montpellier MAB386C Beige a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Montpellier MAB386C |
| Brand | Montpellier |
Product Properties | |
| Noise Level Class | C |
| Features | NoFrost, Light Fridge, Glass Shelves, Bottle Rack |
| Fridge Volume | 207.0 L |
| Energy Class | F |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 41 dB |
| Freezer Volume | 88.0 L |
| Energy Consumption (kWh/year) | 299.0 |
| Colour | Beige |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
Design | |
|---|---|
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 5 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Measures | |
| Width | 59.5 cm |
| Niche Width | 60.0 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| Height | 186.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-19 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .