Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding Hoover fridge freezer has a convenient side-by-side composition. The freezer has a good volume of 191 litres. You get, among other things, fast freeze.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Hoover HHSF918F1XK is £798.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Here you have a side-by-side fridge freezer from Hoover. This means that the fridge and freezer stand vertically next to each other and should suit those in need of extra space quite well. The fridge has a 337-litre volume, which makes it quite a big one and would do well for a larger family. It has a width of 90.8 centimetres.
Thanks to its dynamic cooling system your groceries will stay fresh much longer with this Hoover HHSF918F1XK Silver than most other fridge freezers. The dynamic cooling system means that your groceries are kept cool through an airborne cooling system that keeps the temperature more even.
The fridge has a volume of 337 litres, which is quite large. There is a rule of thumb with fridges that you need about 100 litres per person. Based on that, this fridge would work well for about three people.
The measurements of this fridge freezer are 178 cm high, 91 cm wide and 65 cm deep. So before you open up your wallet and decide on a fridge freezer, you might want to measure your kitchen to make sure it fits.
As you can see, there are many great things to say about Hoover Hoover HHSF918F1XK Silver. If you compare prices on this fridge freezer on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £798. It is also one of the most popular and sought-after models. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Hoover HHSF918F1XK Silver a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hoover HHSF918F1XK |
| Brand | Hoover |
Product Properties | |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, Fast Freeze, Display, NoFrost, Touch Display, Multi Air Flow, Light Fridge, Dynamic Cooling System |
| Fridge Volume | 337.0 L |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 38 dB |
| Freezer Volume | 191.0 L |
| Energy Consumption (kWh/year) | 399.0 |
| Colour | Silver |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 5.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-08-05 |
Design | |
|---|---|
| Freezer Door Shelves | 3 pcs |
| Door Opening | Double |
| Composition | Side-by-side |
| Fridge Shelves/Boxes | 6 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 6 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Measures | |
| Width | 90.8 cm |
| Depth | 64.7 cm |
| Height | 177.5 cm |
| Weight | 89.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .