Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This integrated Siemens fridge freezer is somewhat energy efficient. The freezer part of this fridge freezer holds 76 litres och you get, among other things, a frost-free system.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Siemens KI86NVSE0G is £899.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
If you want a uniform feel to your kitchen then you might want to consider this integrated Siemens KI86NVSE0G Integrated from Siemens. It is built into your kitchen and fitted with a front to match the rest of your cabinets. This model has been given an E energy rating. This is a somewhat more compact fridge with a volume of 184 litres.
The fridge has quite a good capacity with a 184-litre volume. The average person needs about 100 litres of fridge space, so this is a good model for a two-person household. But it would of course work just as well in a single-person household.
Is there anything duller than defrosting the freezer? It could take up almost a full day and it's a bunch of work that you would rather not have done. With this model, you won't have to since it has automatic defrosting.
Cleverly enough this fridge freezer has a dynamic cooling system. It helps keep an even temperature in the whole fridge so that your groceries stay fresh no matter what shelf you put them on.
As you can see, Siemens Siemens KI86NVSE0G Integrated is an excellent fridge freezer with many handy features. Right now the lowest price on this model is £899, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Siemens KI86NVSE0G |
| Brand | Siemens |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 4.0 kg |
| Noise Level Class | B |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, Fast Freeze, NoFrost, Multi Air Flow, Glass Shelves, Egg Rack |
| Fridge Volume | 184.0 L |
| Energy Class | E |
| Placement | Integrated |
| Noise Level | 35 dB |
| Freezer Volume | 76.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN, ST |
| Energy Consumption (kWh/year) | 234.0 |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 10.0 h |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Right |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Measures | |
| Width | 54.1 cm |
| Niche Width | 56.0 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Niche Depth | 55.0 cm |
| Height | 177.2 cm |
| Niche Height | 177.5 cm |
| Weight | 52.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-25 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .