Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding Fridgemaster fridge freezer has an energy class of F. The volume of the freezer is 185 litres and it has, among other things, a frost-free system.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Fridgemaster MS91520DFF is £769.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Fridgemaster brings you their MS91520DFF which is a fridge freezer with a so-called side-by-side composition. This type is very popular in America but is becoming ever more popular here in Europe as well. This might not be one of the most energy-efficient models on the market, with an F energy class. Since the fridge has a volume of 334 litres there will be plenty of space for even a larger family.
Before you put your spending pants on you should check if this model will fit in your kitchen. Make sure to measure properly, preferably twice. Fridgemaster MS91520DFF measures 179 cm in height, 91 cm in width and 65 cm in depth.
As for the energy consumption, this fridge freezer will use 387 kWh per year and has the EU-regulated energy class F. To use as little energy as possible there are some things you can do. Among other things it is good to have a consistent temperature, that way the food stays fresh and the fridge won't have to work as hard.
The freezer defrosts automatically, conveniently enough. So you never again have to wait for the weather to be cold enough for you to be able to put your frozen food outside and then let the freezer defrost for several hours. The future is here and it's called automatic defrosting.
All-in-all is MS91520DFF from Fridgemaster a highly practical fridge freezer with great features. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £769. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fridgemaster MS91520DFF |
| Brand | Fridgemaster |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 12.0 kg |
| Noise Level Class | D |
| Features | LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Multi Air Flow, Light Fridge, Glass Shelves, Child Lock, Bottle Rack, Height Adjustable Feets |
| Fridge Volume | 334.0 L |
| Energy Class | F |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 42 dB |
| Freezer Volume | 185.0 L |
| Ice/Water Dispenser | Water Dispenser |
| Climate Class | SN, ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 387.0 |
| Colour | Silver |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Design | |
|---|---|
| Freezer Door Shelves | 4 pcs |
| Door Opening | Double |
| Composition | Side-by-side |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 5 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 6.0 h |
Measures | |
| Width | 91.0 cm |
| Depth | 64.6 cm |
| Height | 178.6 cm |
| Weight | 104.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-02 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .