Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a freestanding fridge freezer with the fridge on top of the freezer. The width is 60 centimetres. This particular model has the door hung on the right.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch KGN39AWCTG is £783.10. This is currently the cheapest offer among 24 stores.
This freestanding Bosch KGN39AWCTG White from Bosch could be perfect for those who need both a fridge and a freezer but are short on space. It has the most common composition with the fridge on top of the freezer. It has a width of 60 centimetres.
The measurements of this fridge freezer are 203 cm high, 60 cm wide and 67 cm deep. So before you open up your wallet and decide on a fridge freezer, you might want to measure your kitchen to make sure it fits.
With older freezers, a buildup of frost is a common and boring problem. Who has the time or the energy to spend a whole day defrosting the freezer? With this model you won't have to, since it has automatic defrosting.
This has a fast freeze function. Your food better preserves its nutrients if frozen faster. It can also be useful if you shop a lot at the same time and have a lot of things to be frozen. This feature lowers the freezer temperature even more for a while and then returns to normal.
As you can see, there are many great things to say about Bosch Bosch KGN39AWCTG White. This is one of the most popular models on PriceRunner right now and has a current lowest price of £783. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch KGN39AWCTG |
| Brand | Bosch |
Product Properties | |
| Features | LED Lightning, Fast Freeze, NoFrost, Light Fridge, Glass Shelves |
| Placement | Freestanding |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN, T |
| Colour | White |
Design | |
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Right |
| Composition | Fridge above Freezer |
Power Supply | |
|---|---|
| Fuse (ampere) | 10A |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Depth | 67.0 cm |
| Height | 203.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .