Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Integrated, Fridge above Freezer, 285L/98L, Width: 69.1cm
Try flexible payments with
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Siemens iQ100 KB96NNSE0, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Siemens iQ100 KB96NNSE0 |
| Brand | Siemens |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 9.5 kg |
| Noise Level Class | B |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Glass Shelves, Height Adjustable Feets, Egg Rack |
| Fridge Volume | 285.0 L |
| Energy Class | E |
| Placement | Integrated |
| Noise Level | 34 dB |
| Freezer Volume | 98.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN, T, ST |
| Energy Consumption (kWh/year) | 256.0 |
Features | |
| App Control | Yes |
Power Supply | |
| Fuse (ampere) | 10A |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 12.0 h |
| Number of Compressors | 1 |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 6 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 4 pcs |
Measures | |
| Width | 69.1 cm |
| Niche Width | 71.0 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Niche Depth | 56.0 cm |
| Height | 193.5 cm |
| Niche Height | 194.0 cm |
| Cord Length | 2.3 m |
| Weight | 65.9 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-05 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .