Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding fridge freezer has the fridge above the freezer. The total volume of the fridge freezer amounts to 256 litres. You can hang the doors whichever way you like.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hisense RB327N4WBE is £349.00. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
To have fridge and freezer bundles together can be very convenient. This is a fridge freezer from Hisense which should cover your needs well enough. It is freestanding and has the fridge on top of the freezer. The fridge has a volume of 171 litres, which would do fine for a smaller household. This might not be one of the most energy-efficient models on the market, with an E energy class.
This particular fridge freezer has energy class E and uses about 226 kWh of electricity per year. To keep costs and energy consumption down there are a couple of things you can consider. One thing is to let your food cool properly before putting it in the fridge, this way the fridge won't have to work as hard and will consume less energy.
The measurements of this fridge freezer are 182 cm high, 55 cm wide and 56 cm deep. So before you open up your wallet and decide on a fridge freezer, you might want to measure your kitchen to make sure it fits.
The fridge has quite a good capacity with a 171-litre volume. The average person needs about 100 litres of fridge space, so this is a good model for a two-person household. But it would of course work just as well in a single-person household.
In summary there are many great things about Hisense RB327N4WBE. If you compare prices on this fridge freezer on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £349. It is also one of the most popular and sought-after models. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hisense RB327N4WBE |
| Brand | Hisense |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 5.0 kg |
| Noise Level Class | C |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, NoFrost, Multi Air Flow, All Around Cooling, Light Fridge, Glass Shelves, Natural Gas Cooling, Bottle Rack, Height Adjustable Feets, Egg Rack |
| Fridge Volume | 171.0 L |
| Energy Class | E |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 41 dB |
| Freezer Volume | 85.0 L |
| Ice/Water Dispenser | Water Dispenser |
| Climate Class | SN, ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 226.0 |
| Colour | Black |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-06-26 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Fridge Door Shelves | 4 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 13.0 h |
| Number of Compressors | 1 |
Measures | |
| Width | 55.0 cm |
| Depth | 55.7 cm |
| Height | 182.4 cm |
| Weight | 53.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .