Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding fridge freezer has the freezer underneath and the fridge on top. The volume of the fridge is 212 litres and it has, among other things, glass shelves.
Corbetts Electrical
Liebherr CUele3331 SmartFrost Fridge Freezers - 55cm - Silver
Or 3 interest-free payments of £189.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Liebherr CUel3331 is £569.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This is a freestanding fridge freezer from Liebherr. If you don't need a full-seized fridge or freezer, then this is a good option. This model is the most common type with the fridge on top of the freezer. This model has been given an F energy rating. The fridge has a volume of 212 litres, which makes it a mid-sized fridge.
Before you spent your hard-earned money on a new fridge freezer, make sure that it will fit. To have to send such a big thin back or have to rebuild your kitchen because it won't fit should be avoided if possible. This particular model is 181 cm high, 55 cm wide and 63 cm deep.
If you're sound sensitive, then we can tell you that this fridge freezer has a measured noise level of 39 decibels. For comparison, a normal speaking level is usually about 60 decibels and an average vacuum cleaner has an 80-decibel noise level. For further info, the sound is about ten times higher for every tenth decibel.
The freezer has an average volume of 84 litres. It will be plenty for those who freeze the daily essentials, such as bread, meat, vegetables and leftovers.
All-in-all is Liebherr CUel3331 Silver, Stainless Steel from Liebherr a very good fridge freezer with great features. This is one of the most popular and sought-after models on PriceRunner at the moment och and has a current lowest price of £569. It has a high average rating of 4.5 out of 5 and all its handy features make it a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Liebherr CUel3331 |
| Brand | Liebherr |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 4.0 kg |
| Features | LED Lightning, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Carbon Filter, Glass Shelves, Bottle Rack, Easy Open |
| Fridge Volume | 212.0 L |
| Energy Class | F |
| Placement | Freestanding |
| Freezer Volume | 84.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN, ST |
| Energy Consumption (kWh/year) | 280.0 |
| Colour | Silver, Stainless Steel |
Features | |
| App Control | Yes |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Right |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 27.0 h |
Measures | |
| Width | 55.0 cm |
| Depth | 63.0 cm |
| Height | 181.2 cm |
| Weight | 72.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-11-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .