Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A freestanding fridge freezer from Amica with the freezer placed on top of the fridge. In total, this fridge freezer has a volume of 208 litres and it has glass shelves.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Amica FDR2213C is £369.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
The fridge freezer FDR2213C from Amica is a freestanding model. A fridge freezer of this type, with the freezer on top of the fridge, would work well if you don't need too much space in the fridge. This is a somewhat more compact fridge with a volume of 164 litres. It has a width of 55 centimetres.
If you don't need that much freezer space, then this fridge freezer might suit you. The freezer has a 44-litre volume, which puts it in the smaller size range. But it will do just fine for the bare essentials.
The fridge has a volume of 164 litres, which is quite big. There is a rule of thumb with fridges that that is that you need about 100 litres of fridge space per person. So that would make this fridge suitable for a two-person household.
If an accident occurs and you're out of power, then no need to panic right away. This fridge freezer can hold its temperature for 12 hours, provided you don't open and close it too much.
Above mentioned features are just some of the advantages with Amica FDR2213C. If you compare prices on this fridge freezer on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £369. It is also a top-ranked model in terms of popularity. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes FDR2213C a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Amica FDR2213C |
| Brand | Amica |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 2.5 kg |
| Features | Glass Shelves |
| Fridge Volume | 164.0 L |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 40 dB |
| Freezer Volume | 44.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 219.0 |
| Colour | Beige |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 12.0 h |
Design | |
|---|---|
| Door Opening | Right, Double, Left |
| Composition | Freezer above Fridge |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 55.0 cm |
| Depth | 61.5 cm |
| Height | 144.0 cm |
| Cord Length | 1.55 m |
| Weight | 40.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-01-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .