Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding Bosch fridge freezer is very energy efficient. It is 60 centimetres wide. It has, among other things, multi air flow technology.
Cookers and Ovens
Bosch Serie 2 KGN34NLEAG 297 Litre Stainless Steel Fridge Freezer
Or 3 interest-free payments of £166.33/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch Series 2 KGN34NLEAG is £499.00. This is currently the cheapest offer among 41 stores.
In need of fridge and freezer, but short on space? Then this fridge freezer from Bosch might be the thing for you. It is freestanding and stacks the fridge on top of the freezer. This model is very environmentally friendly and economical with its A++ energy rating. The fridge has a volume of 192 litres, which would do fine for a smaller household.
Cleverly enough this fridge freezer has a dynamic cooling system. It helps keep an even temperature in the whole fridge so that your groceries stay fresh no matter what shelf you put them on.
Bosch KGN34NLEAG emits a noise measured at 42 decibels. For every tenth decibel, the sound is ten times higher. Compare this to a normal speaking level at about 60 decibels and a vacuum cleaner at 80 decibels.
This particular fridge freezer has energy class A++ and uses about 242 kWh of electricity per year. To keep costs and energy consumption down there are a couple of things you can consider. One thing is to let your food cool properly before putting it in the fridge, this way the fridge won't have to work as hard and will consume less energy.
As you can see, there are many great things to say about Bosch KGN34NLEAG. This is a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner at the moment och and has a current lowest price of £499. It has a high average rating of 4.7 out of 5 and all its handy features make it a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch Series 2 KGN34NLEAG |
| Brand | Bosch |
Product Properties | |
| Noise Level Class | D |
| Features | LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, NoFrost, Temperature Warning, Multi Air Flow, Light Fridge, Egg Rack |
| Fridge Volume | 193.0 L |
| Energy Class | E |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 42 dB |
| Freezer Volume | 107.0 L |
| Climate Class | T, ST |
| Energy Consumption (kWh/year) | 244.0 |
| Colour | Stainless Steel |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 12.0 h |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 5 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Niche Width | 60.0 cm |
| Depth | 66.0 cm |
| Height | 186.0 cm |
| Weight | 61.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-05-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .