Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A freestanding Liebherr fridge freezer with the freezer above the fridge. In total this fridge freezer has a volume of 233 litres and the doors hang on the right.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Liebherr CT 2531-21 001 is £499.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This is a freestanding fridge freezer from Liebherr with the freezer mounted above the fridge. This would work well if you use the freezer a lot and want it to be more accessible. The fridge has a volume of 189 litres, which would do fine for a smaller household. It is very energy efficient and will be kind to both the environment and your wallet.
This particular fridge freezer has energy class A++ and uses about 187 kWh of electricity per year. To keep costs and energy consumption down there are a couple of things you can consider. One thing is to let your food cool properly before putting it in the fridge, this way the fridge won't have to work as hard and will consume less energy.
Before you put your spending pants on you should check if this model will fit in your kitchen. Make sure to measure properly, preferably twice. Liebherr CT 2531 measures 140 cm in height, 55 cm in width and 63 cm in depth.
Liebherr CT 2531 emits a noise measured at 39 decibels. For every tenth decibel, the sound is ten times higher. Compare this to a normal speaking level at about 60 decibels and a vacuum cleaner at 80 decibels.
Above mentioned features are just some of the advantages with Liebherr CT 2531. If you compare prices on this fridge freezer on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £499. It is also a top-ranked model in terms of popularity. It has a high average rating of 4.8 out of 5 and all its handy features make it a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Liebherr CT 2531-21 001 |
| Brand | Liebherr |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 4.0 kg |
| Noise Level Class | C |
| Features | Manual Defrosting, LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, Light Fridge, Carbon Filter, Glass Shelves, Bottle Rack, Height Adjustable Feets, Egg Rack |
| Fridge Volume | 190.0 L |
| Energy Class | F |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 37 dB |
| Freezer Volume | 44.0 L |
| Climate Class | SN, T |
| Energy Consumption (kWh/year) | 212.1 |
| Colour | White |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 17.12 h |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Right |
| Composition | Freezer above Fridge |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 1 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 55.0 cm |
| Depth | 63.0 cm |
| Height | 140.1 cm |
| Weight | 49.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-08-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .