Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding fridge freezer has the freezer underneath and the fridge on top. The freezer part of this fridge freezer holds 104 litres and this model has rehingable doors.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hotpoint H7T911TKSH is £499.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
To have fridge and freezer bundles together can be very convenient. This is a fridge freezer from Hotpoint which should cover your needs well enough. It is freestanding and has the fridge on top of the freezer. The fridge is somewhat large with a 264-litre volume, which would do well for two to three people. Width wise this fridge freezer measures 59.6 centimetres.
You get quite a large fridge with a volume of 264 litres. This puts in the larger size range. An average person needs about 100 litres of fridge space, so this model should to well for a two or three-person household. But of course it works just as well for a single-person household.
The freezer defrosts automatically, conveniently enough. So you never again have to wait for the weather to be cold enough for you to be able to put your frozen food outside and then let the freezer defrost for several hours. The future is here and it's called automatic defrosting.
In the fridge, you'll find six shelves and boxes to store your groceries in. Some of the shelves are made from glass, so the entire fridge is lit up and easily overviewed. If you spill something you can just take the shelf out and wipe it off.
Above mentioned features are just some of the advantages with Hotpoint H7T911TKSH. This is a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner at the moment and has a current lowest price of £499. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes H7T911TKSH a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hotpoint H7T911TKSH |
| Brand | Hotpoint |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 10.0 kg |
| Features | LED Lightning, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Touch Display, Light Fridge, Glass Shelves, Digital Thermometer, Natural Gas Cooling, Zero Degree Box, Height Adjustable Feets |
| Fridge Volume | 264.0 L |
| Placement | Freestanding |
| Freezer Volume | 104.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Energy Consumption (kWh/year) | 357.0 |
| Colour | Black |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 17.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-09-03 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 6 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 6 pcs |
Measures | |
| Width | 59.6 cm |
| Niche Width | 60.0 cm |
| Depth | 67.8 cm |
| Height | 202.7 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .