Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding fridge freezer has a high energy class. The freezer part of this fridge freezer holds 129 litres. It has several features, including lighting in the fridge.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Beko CXFG3691W is £474.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
If you don't need a bulky, full-sized fridge and freezer, then this could suit you well. It is a freestanding fridge freezer from Beko that will save space but still does the job. It has the fridge mounted on top of the freezer, as is most common. This model is kind to both the environment and your wallet with its A+ energy class. The fridge has a 189 litre capacity, good enough for a two-person household.
In the fridge, you'll find four shelves and boxes to store your groceries in. Some of the shelves are made from glass, so the entire fridge is lit up and easily overviewed. If you spill something you can just take the shelf out and wipe it off.
Should you suffer a power outage you can calm yourself knowing that this model can keep cold for up to 21 hours without power. So no need to worry about your food spoiling right away.
Before you put your spending pants on you should check if this model will fit in your kitchen. Make sure to measure properly, preferably twice. Beko CXFG3691W measures 191 cm in height, 60 cm in width and 66 cm in depth.
As you can see, there are many great things to say about Beko CXFG3691W. In the category fridge freezers this is at the moment one of the most popular models on PriceRunner and today CXFG3691W costs £474. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Beko CXFG3691W |
| Brand | Beko |
Product Properties | |
| Features | Manual Defrosting, LED Lightning, Light Fridge, Glass Shelves, Bottle Rack |
| Fridge Volume | 189.0 L |
| Energy Class | F |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 39 dB |
| Freezer Volume | 129.0 L |
| Energy Consumption (kWh/year) | 298.0 |
| Colour | White |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-23 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Right |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Niche Width | 60.0 cm |
| Depth | 66.0 cm |
| Height | 191.0 cm |
| Weight | 71.3 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .