Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding fridge freezer has a high energy class. The freezer has a good volume of 145 litres. You can hang the doors whichever way you like.
Ruislip Appliances
KGM4513 BLOMBERG 036KGM4513 Tall Fridge Freezer E Energy Rated • TBC …
Or 3 interest-free payments of £129.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Blomberg KGM4513 is £389.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
If you don't need a bulky, full-sized fridge and freezer, then this could suit you well. It is a freestanding fridge freezer from Blomberg that will save space but still does the job. It has the fridge mounted on top of the freezer, as is most common. The fridge is somewhat large with a 213-litre volume, which would do well for two to three people. This model is kind to both the environment and your wallet with its A+ energy class.
If an accident occurs and you're out of power, then no need to panic right away. This fridge freezer can hold its temperature for 15 hours, provided you don't open and close it too much.
The freezer defrosts automatically, conveniently enough. So you never again have to wait for the weather to be cold enough for you to be able to put your frozen food outside and then let the freezer defrost for several hours. The future is here and it's called automatic defrosting.
The fridge has a volume of 213 litres, which is quite big. There is a rule of thumb with fridges that that is that you need about 100 litres of fridge space per person. So that would make this fridge suitable for a two-person household.
As you can see, there are many great things to say about Blomberg KGM4513. Right now the lowest price on this model is £389, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Blomberg KGM4513 |
| Brand | Blomberg |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 3.0 kg |
| Features | Antibacterial Coating, Manual Defrosting, LED Lightning, NoFrost, Temperature Warning, All Around Cooling, Light Fridge, Light Freezer, Glass Shelves, Bottle Rack, Height Adjustable Feets, Egg Rack, Easy Open |
| Fridge Volume | 213.0 L |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 39 dB |
| Freezer Volume | 145.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN |
| Energy Consumption (kWh/year) | 255.0 |
| Colour | White |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-29 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 15.0 h |
Measures | |
| Width | 54.0 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| Height | 152.8 cm |
| Weight | 49.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .