Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a freestanding fridge freezer with the fridge placed on top of the freezer. It is 70 centimetres wide and you can hang the doors whichever way you like.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch KGE49AWCAG is £649.00. This is currently the cheapest offer among 28 stores.
This is a combined fridge and freezer from Bosch that will cover all your needs. This is a freestanding, classic fridge freezer with the fridge on top of the freezer. With a fridge freezer you'll save space compared to two full-sized units, while still having plenty of space for your groceries. It will be more than enough for most families with its volume of 302 litres. If you want to be kind to the environment and your wallet you might want to consider this A++ energy rated model.
The fridge has built-in lighting, so you'll easily find all the condiments when you sneak up to make a sandwich in the middle of the night.
In the fridge, you'll find five shelves and boxes to store your groceries in. Some of the shelves are made from glass, so the entire fridge is lit up and easily overviewed. If you spill something you can just take the shelf out and wipe it off.
The measurements of this fridge freezer are 201 cm high, 70 cm wide and 65 cm deep. So before you open up your wallet and decide on a fridge freezer, you might want to measure your kitchen to make sure it fits.
As you can see, there are many great things to say about Bosch KGE49AWCAG. This is one of the most popular and sought-after models on PriceRunner right now och and has a current lowest price of £649. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch KGE49AWCAG |
| Brand | Bosch |
Product Properties | |
| Features | LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Light Fridge, Glass Shelves, Bottle Rack, Egg Rack |
| Fridge Volume | 302.0 L |
| Energy Class | C |
| Placement | Freestanding |
| Freezer Volume | 111.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN |
| Energy Consumption (kWh/year) | 190.0 |
| Colour | White |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 44.0 h |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Right, Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 6 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 4 pcs |
Measures | |
| Width | 70.0 cm |
| Depth | 65.0 cm |
| Height | 201.0 cm |
| Cord Length | 2.4 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .