Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding Smeg fridge freezer has the fridge on top of the freezer. The volume of the freezer is 97 litres och you get, among other things, an egg rack.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Smeg FAB32LRD5UK is £1,836.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This is a combined fridge and freezer from Smeg that will cover all your needs. This is a freestanding, classic fridge freezer with the fridge on top of the freezer. With a fridge freezer you'll save space compared to two full-sized units, while still having plenty of space for your groceries. The fridge has a volume of 234 litres, which makes it a mid-sized fridge. With highest possible energy class, A+++, you can be sure that it will be kind to the environment and your wallet in the long run.
With older freezers, a buildup of frost is a common and boring problem. Who has the time or the energy to spend a whole day defrosting the freezer? With this model you won't have to, since it has automatic defrosting.
In the fridge, you'll find three shelves and boxes to store your groceries in. Some of the shelves are made from glass, so the entire fridge is lit up and easily overviewed. If you spill something you can just take the shelf out and wipe it off.
This is recommended for two-person households since it has a capacity of 234 litres. One rule of thumb many go by is that you need about 100 litres of fridge space per person to fit all of your groceries.
In summary there are many great things about Smeg FAB32LRD5UK. Right now the lowest price on this model is £1836, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. If you compare the price of this model with the rest of the category, it is more expensive than most other models, but given its features, you'll be getting a premium product for your money.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg FAB32LRD5UK |
| Brand | Smeg |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 6.0 kg |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Temperature Warning, Multi Air Flow, Light Fridge, Glass Shelves, Dynamic Cooling System, Egg Rack |
| Fridge Volume | 234.0 L |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 37 dB |
| Freezer Volume | 97.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN, T, ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 178.0 |
| Colour | Red |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 127 W |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-06 |
Design | |
|---|---|
| Door Opening | Left |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 40.0 h |
| Number of Compressors | 1 |
Measures | |
| Width | 60.1 cm |
| Depth | 72.8 cm |
| Height | 196.8 cm |
| Cord Length | 2.0 m |
| Weight | 103.4 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .