Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding Smeg fridge freezer has the freezer placed on top of the fridge. The entire fridge freezer is 60 centimetres wide. This particular model has the door hung on the
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Smeg FAB30LPG5 is £1,849.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
The fridge freezer Smeg FAB30LPG5 Green from Smeg is a freestanding model. A fridge freezer of this type, with the freezer on top of the fridge, would work well if you don't need too much space in the fridge. The fridge has a volume of 222 litres, which makes it a mid-sized fridge. This model has been given a D energy rating.
Before you spent your hard-earned money on a new fridge freezer, make sure that it will fit. To have to send such a big thin back or have to rebuild your kitchen because it won't fit should be avoided if possible. This particular model is 173 cm high, 60 cm wide and 73 cm deep.
If you're sound sensitive, then we can tell you that this fridge freezer has a measured noise level of 37 decibels. For comparison, a normal speaking level is usually about 60 decibels and an average vacuum cleaner has an 80-decibel noise level. For further info, the sound is about ten times higher for every tenth decibel.
With its fast freeze feature, you can be sure that your food is almost as fresh when thawed as when you froze it. When you fast freeze food, you don't get the same buildup of ice crystals, and the food is fresher after thawing.
In summary there are many great things about Smeg Smeg FAB30LPG5 Green. Right now the lowest price on this model is £1849, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. If you compare the price of this model with the rest of the category, it is more expensive than most other models, but given its features, you'll be getting a premium product for your money.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg FAB30LPG5 |
| Brand | Smeg |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 4.0 kg |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Temperature Warning, Multi Air Flow, Light Fridge, Glass Shelves, Dynamic Cooling System, Egg Rack |
| Fridge Volume | 222.0 L |
| Energy Class | D |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 37 dB |
| Freezer Volume | 72.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN, T, ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 127.0 |
| Colour | Green |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 100 W |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-07 |
Design | |
|---|---|
| Freezer Door Shelves | 1 pcs |
| Door Opening | Left |
| Composition | Freezer above Fridge |
| Freezer Shelves/Boxes | 2 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 30.0 h |
| Number of Compressors | 1 |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Niche Width | 60.0 cm |
| Depth | 72.8 cm |
| Height | 173.0 cm |
| Cord Length | 1.35 m |
| Weight | 78.6 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .