Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a freestanding fridge freezer where the fridge is on top of the freezer. The volume of the freezer is 97 litres. This particular model has the door hung on the left.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Smeg FAB32RLI5 is £2,149.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This is a combined fridge and freezer from Smeg that will cover all your needs. This is a freestanding, classic fridge freezer with the fridge on top of the freezer. With a fridge freezer you'll save space compared to two full-sized units, while still having plenty of space for your groceries. The fridge has a volume of 204 litres, which makes it a mid-sized fridge. This might not be one of the most energy-efficient models on the market, with a D energy class.
With its fast freeze feature, you can be sure that your food is almost as fresh when thawed as when you froze it. When you fast freeze food, you don't get the same buildup of ice crystals, and the food is fresher after thawing.
If you're sound sensitive, then we can tell you that this fridge freezer has a measured noise level of 37 decibels. For comparison, a normal speaking level is usually about 60 decibels and an average vacuum cleaner has an 80-decibel noise level. For further info, the sound is about ten times higher for every tenth decibel.
This is recommended for two-person households since it has a capacity of 204 litres. One rule of thumb many go by is that you need about 100 litres of fridge space per person to fit all of your groceries.
Above mentioned features are just some of the advantages with Smeg Smeg FAB32RLI5 Green. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £2149. If you compare the price of this model with the rest of the category, it is more expensive than most other models, but given its features, you'll be getting a premium product for your money.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg FAB32RLI5 |
| Brand | Smeg |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 4.0 kg |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Temperature Warning, Multi Air Flow, Light Fridge, Glass Shelves, Dynamic Cooling System, Egg Rack |
| Fridge Volume | 204.0 L |
| Energy Class | E, D |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 37 dB |
| Freezer Volume | 97.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN, T, ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 178.0 |
| Colour | White, Green, Black |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 127 W |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Design | |
|---|---|
| Freezer Door Shelves | 2 pcs |
| Door Opening | Right |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 40.0 h |
| Number of Compressors | 1 |
Measures | |
| Width | 60.1 cm |
| Depth | 72.8 cm |
| Height | 196.8 cm |
| Cord Length | 2.0 m |
| Weight | 103.4 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .