Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A freestanding fridge freezer where the fridge is on top of the freezer. The freezer has a good volume of 97 litres. The doors hang on the left.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Smeg FAB32RSV5 is £1,688.49. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
If you don't need a bulky, full-sized fridge and freezer, then this could suit you well. It is a freestanding fridge freezer from Smeg that will save space but still does the job. It has the fridge mounted on top of the freezer, as is most common. The fridge is somewhat large with a 204-litre volume, which would do well for two to three people. This model has been given a D energy rating.
Thanks to its dynamic cooling system your groceries will stay fresh much longer with this Smeg FAB32RSV5 Silver, Grey than most other fridge freezers. The dynamic cooling system means that your groceries are kept cool through an airborne cooling system that keeps the temperature more even.
The fridge has quite a good capacity with a 204-litre volume. The average person needs about 100 litres of fridge space, so this is a good model for a two-person household. But it would of course work just as well in a single-person household.
If you shop for a week or more at a time and freeze a lot of food, then this fridge freezer could help with its convenient fast freeze feature. This lowers the temperature even more for a brief period of time before automatically going back to normal.
Above mentioned features are just some of the advantages with Smeg Smeg FAB32RSV5 Silver, Grey. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £1688. The price is above average for the category, which along with its features and choice of materials makes this model a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg FAB32RSV5 |
| Brand | Smeg |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 6.0 kg |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, Fast Freeze, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Temperature Warning, Multi Air Flow, Light Fridge, Glass Shelves, Dynamic Cooling System, Egg Rack |
| Fridge Volume | 204.0 L |
| Energy Class | G, E, D |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 37 dB |
| Freezer Volume | 97.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | SN, T, ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 178.0 |
| Colour | White, Silver, Multicolour, Black, Grey |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 127 W |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Design | |
|---|---|
| Freezer Door Shelves | 2 pcs |
| Door Opening | Right |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 40.0 h |
| Number of Compressors | 1 |
Measures | |
| Width | 60.1 cm |
| Depth | 72.8 cm |
| Height | 196.8 cm |
| Cord Length | 2.0 m |
| Weight | 103.4 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .