Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Have you just moved in and need a router, or do you need an extra one for the kids' room? As for the number of LAN port, there are one of them on this model.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Netgear Orbi RBK12 Kit (2-pack), so the data shown are historical prices.
If you live in an apartment or a smaller house, you might not need a mesh system. In larger homes, however, it is one of the best ways to get Wi-Fi coverage in every corner of your home.
The advantage of a dual-band system is that you can use the 2.4 GHz band for everyday web browsing, while the faster 5 GHz band is useful for online gaming.
Which Wi-Fi standards that are supported might not be something the average person takes into consideration, but in this case, it's Wi-Fi 5 (802.11ac).
This could be just the model you're looking for and you can get it today for £.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Netgear Orbi RBK12 Kit (2-pack) |
| Brand | Netgear |
Connections | |
| LAN Ports | 1 |
| WAN Ports | 1 |
| USB | No |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
Measures | |
| Rack Mountable | No |
| Height | 6.9 cm |
| Depth | 10.4 cm |
| Width | 10.4 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-06 |
Product Properties | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Supported Bands | Dual-band |
| Wireless Speed 2.4 GHz | 400 Mbps |
| Release Year | 2019 |
| External Antenna | No |
| Ethernet Speed | Gigabit Ethernet |
| Wireless Speed 5 GHz | 866 Mbps |
| MIMO | Yes |
| Wireless Speed (max) | 1200 Mbps |
| xDSL Modem | No |
| Mesh System | Yes |
| VoIP (SIP) | No |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .