Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

TP-Link TP-Link Archer AX73 can, at most, reach a wireless speed of 4.8 Gbps. The Wi-Fi standard is the more recent Wi-Fi 6 (802.11ax).
Ecprof
ARCHER AX73 TP-LINK ARCHER AX5400 DUAL BAND WIFI 6
Or 3 interest-free payments of £27.98/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for TP-Link Archer AX73 AX5400 Dual-Band Gigabit Wi-Fi 6 is £83.96. This is currently the cheapest offer among 19 stores.
You can hardly get away with not having a wireless network anymore. Apart from the obvious things such as your phone and computer, you probably also have a smart TV at home, and maybe some type of smart speaker. In other words, it's not wise to compromise on your home network.
At most, you can achieve wireless speeds of 4,804 Mbps (4.8 Gbps) with this router. Even if speed isn't the only important factor, it is a good indicator of performance.
As for the Wi-Fi standard, this model of router supports the more recent Wi-Fi 6 (802.11ax). Wi-Fi standards may seem inconsequential, but it could be wise to consider that if you want something modern that won't be obsolete anytime soon.
The average review score is very high (4.6 out of 5) and as of today, the lowest price is £84.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TP-Link Archer AX73 AX5400 Dual-Band Gigabit Wi-Fi 6 |
| Brand | TP-Link |
Connections | |
| LAN Ports | 4 |
| No. of USB (total) | 1 pcs |
| WAN Ports | 1 |
| USB | Yes |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
Measures | |
| Rack Mountable | No |
| Height | 4.8 cm |
| Depth | 14.7 cm |
| Width | 27.2 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-01-21 |
Product Properties | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Router Security | VPN |
| Supported Bands | Dual-band |
| Wireless Speed 2.4 GHz | 675 Mbps |
| Release Year | 2021 |
| External Antenna | Yes |
| Ethernet Speed | Gigabit Ethernet, Ethernet |
| Link Aggregation | No |
| MIMO | Yes |
| xDSL Modem | No |
| Number of Antennas | 6 |
| Wireless Security | WPA, WPA2-Enterprise, WPA3, WPA2 |
| Mesh System | Yes |
| VoIP (SIP) | No |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .