Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Cisco 1111-8PLTEEA Integrated Services Router is -. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Regardless of whether you are replacing your old router or maybe buying one to strengthen your network, then this might be the model you're looking for. More and more household appliances are equipped with Wi-Fi connectivity and using cables to connect to the internet is almost obsolete.
When you're placing the router, you often have to consider both internet access and the placement of power outlets. However, this one can, handily enough, get power from the ethernet cable, the so-called Power over Ethernet. So that's one less cord to worry about.
The Wi-Fi standard supported on this router is Wi-Fi 5 (802.11ac). However, the supported Wi-Fi standard might not be overly important to the average person.
This could be just the model you're looking for and as of today, the lowest price is £2695.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Cisco 1111-8PLTEEA Integrated Services Router |
| Brand | Cisco |
Product Properties | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes, No |
| Router Security | VPN |
| External Antenna | Yes |
| Ethernet Speed | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, Ethernet |
| MIMO | No |
| Wireless Speed (max) | 250 Mbps |
| xDSL Modem | No |
| Number of Antennas | 2 |
| Wireless Security | WPA2 |
| Mesh System | No |
| VoIP (SIP) | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-30 |
Connections | |
|---|---|
| LAN Ports | 8 |
| No. of USB (total) | 1 pcs |
| WAN Ports | 2 |
| USB | Yes |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
Measures | |
| Rack Mountable | No |
| Weight | 2.6 kg |
| Height | 4.4 cm |
| Depth | 24.4 cm |
| Width | 32.3 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .