Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for ASUS ZenWiFi Pro ET12 (2-pack) is £429.99. This is currently the cheapest offer among 12 stores.
A mesh system is a whole other way to build a home network compared to a conventional router. If you have a larger home where the network coverage is a bit so-so in certain places, then a mesh system is the way to go.
The advantage of a dual-band system is that you can use the 2.4 GHz band for everyday web browsing, while the faster 5 GHz band is useful for online gaming.
If you specifically need a mesh system where you can connect more than one device via cable, then this might be the thing for you since it has four LAN ports.
This could be just the model you're looking for and as of today, the lowest price is £430.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ZenWiFi Pro ET12 (2-pack) |
| Brand | ASUS |
Connections | |
| LAN Ports | 3 |
| WAN Ports | 1 |
| USB | No |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
Measures | |
| Rack Mountable | No |
| Weight | 1.5 kg |
| Height | 24.1 cm |
| Depth | 11.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-05-06 |
Product Properties | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Router Security | VPN |
| Supported Bands | Tri-band |
| Wireless Speed 2.4 GHz | 1148 Mbps |
| Release Year | 2022 |
| External Antenna | No |
| Ethernet Speed | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wireless Speed 5 GHz | 4804 Mbps |
| Link Aggregation | Yes |
| MIMO | Yes |
| Wireless Speed (max) | 11000 Mbps |
| xDSL Modem | No |
| Wireless Security | WPS, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA-PSK |
| Mesh System | Yes |
| VoIP (SIP) | No |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| VPN Protocol | IPSec, L2TP, PPTP, OpenVPN |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .