Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Linksys MR8300, so the data shown are historical prices.
Regardless of whether you are replacing your old router or maybe buying one to strengthen your network, then this might be the model you're looking for. More and more household appliances are equipped with Wi-Fi connectivity and using cables to connect to the internet is almost obsolete.
As for the Wi-Fi standard, this model of router supports Wi-Fi 5 (802.11ac). Wi-Fi standards may seem inconsequential, but it could be wise to consider that if you want something modern that won't be obsolete anytime soon.
A dual-band router is great if you have several wirelessly connected devices in your home. You get one 2.4 GHz band and one 5 GHz band. The latter is particularly useful if you need a fast connection, for example when gaming.
This could be just the model you're looking for and as of today, the lowest price is £.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Linksys MR8300 |
| Brand | Linksys |
Product Properties | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Supported Bands | Tri-band |
| Release Year | 2019 |
| External Antenna | No |
| Ethernet Speed | Gigabit Ethernet |
| MIMO | No |
| Wireless Speed (max) | 2200 Mbps |
| xDSL Modem | No |
| Number of Antennas | 4 |
| Wireless Security | WPA, WPA2 |
| Mesh System | No |
| VoIP (SIP) | No |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
Connections | |
|---|---|
| LAN Ports | 4 |
| No. of USB (total) | 1 pcs |
| WAN Ports | 1 |
| USB | Yes |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
Measures | |
| Rack Mountable | No |
| Weight | 0.6 kg |
| Height | 5.5 cm |
| Depth | 16.2 cm |
| Width | 21.4 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-07-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .